Bize olabilecek olanı değil olmasını istediğiniz şeyi söyleyin. 

Kaliteli içerikler ve en son tekniklerle arama motorlarını şaşırtalım. 

Gerekli çalışmaların ardından hak ettiğiniz yerde yani zirvede olmanın keyfini çıkarın. 

SEO (Search Engine Optimization) kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Arama motorlarına yönelik yapılan çalışmaları ifade eder.

Google ve diğer arama motorlarında web sitelerinin ilk sıralara çıkabilmesi gittikçe zorlaşıyor. İnternet ortamında başarılı olmak istiyorsanız siteleriniz için SEO çalışması yaptırmak oldukça kayda değer bir ihtiyaç. İnternet ve kullanıcılar sürekli bir etkileşim, arz-talep döngüsü içerisindedirler. Arama motorları da kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerini karşılamaya çalışıyor. İnternet artık günümüzde uçsuz bucaksız bir deniz gibidir. Web ortamında başarı sağlamak istiyorsanız da mutlaka başarılı bir web sitenizin olması gerekir çünkü internet, hizmet ve ürünlerinizi pazarlamak için diğer pazarlama yöntemlerinden daha kolay ve bütçeye daha uygun bir ortam.

Özellikle yeni bir web sitesi açıyorsanız titizlikle yapılacak olan SEO çalışmaları ilk adım için çok önemli. Aksi takdirde siteden hareket beklemek ve gelir getirmesini ummak çok uzun zaman alabilir. Bu da sizi bir hayli yoracaktır çünkü sizin sitenizden, ürünlerinizden ve hizmetlerinizden kullanıcılar haberdar olamayacaklardır.

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılıyor?

SEO’nun temel amacı sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla kitleye ulaşmasını sağlamaktır. Buradaki temel amaç webde popülerliktir. Çünkü siteler doğal yollarla hemen üst sıralara ulaşamazlar. SEO da tam bu noktada devreye giriyor. Siteleri doğal yollarla kaliteli, ulaşılabilir ve daha görünür hale getirmeye çalışıyor. SEO çalışmalarında doğallığı yakalamak en önemli kriterlerdendir. Site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmektedir. SEO çalışmaları da SEO içi çalışmalar ve SEO dışı çalışmalar olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Site İçi SEO Çalışmaları

SEO içi çalışmalarda, öncelikle web sitenizin eksikleri varsa saptanmalı ve kullanıcı uyumlu olup olmadığına bakılmalıdır. Dikkat edilen ilk hususlardan biri web sitenizin günümüz koşullarına uygun olup olmadığıdır. Bu da kaliteli bir kodlama sisteminden geçer. Sitenizin tasarımından kod yapısına ve içeriğine kadar geniş bir çalışma alanı vardır. Site içi çalışmalar, kullanıcıların web sayfalarınıza ve hizmetlerinize daha kolay ulaşabilmesi için çok önemlidir.

Web sitelerinizin içerik açısından dolu olması da SEO çalışmalarında önemli bir noktadır. Sayfalarda içerik eksikliği varsa editörler tarafından sitenin amacına uygun içerikler hazırlanıp bu eksiklikler giderilmelidir. Böylelikle kullanıcılar için daha yararlı hale gelecektir. Bir diğer önemli nokta da arama motorlarında yükselen anahtar kelimelerdir. Arama Motoru Optimizasyonu web sitelerinin belirlediği anahtar kelimelerin bir süre sonra ortaya çıkmasını sağlayan bir sistemdir. Bu kelimeler kullanıcılar tarafından en çok aranan kelimeler olmalıdır.

Site Dışı SEO Çalışmaları

Google sürekli olarak manipüle olmamak için kendini yenileme halindedir. Değişiklikler sonucu özellikle sosyal medyadaki paylaşımlar site dışı SEO için önemlidir. Kullanıcılar çeşitli paylaşımlarınızı görüp sitenizi ziyaret eder ve Google bu ziyaretleri faydalı bularak sitenize puan verir.

SEO çalışmalarının önemini anlatmaya çalıştık. İnternet ortamında sağlam bir konumda bulunmak istiyorsanız SEO çalışmalarına mutlaka önem verin. Bu sayede sitelerinizin kullanıcı sayısını artırabilir, ürün ve hizmetlerinizi daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.