Ticari faaliyetlerinizi internet ortamına taşımanız ve ürünlerinizi daha geniş pazarlara ulaştırmanız için sizlere kaliteli e-ticaret çözümleri sunuyoruz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda özel e-ticaret yazılımı geliştiriyor ve yazılım desteği sağlıyoruz.

İnternet ortamı oldukça geniş bir alana sahiptir ve elektronik ticaret (e-ticaret) için son derece uygun bir yapıdadır. E-ticaret kısaca ticaretin sanal aleme dökülmüş halidir.

Ticari kurumlar, ağ üzerinde de daha geniş bir pazara ulaşabilmek için mal ve hizmetlerini para karşılığında kullanıcıların hizmetine sunarlar. Böylelikle hem ticari kurumlar hem de müşteriler arasındaki bağ, elektronik ortamda kurulmuş olur. İnternet kullanabilen herkes bu yapı sayesinde alış-satış gerçekleştirebilir. Mağazalardan farkı ise sadece yaşanılan bölgede değil ulusal veya uluslararası pazarda gerçekleşmesidir.

E-ticaret, günümüzün en trend ticaret çeşitlerinin başında gelmekte. Bir dükkan işletmesi ile karşılaştırıldığında, fazla giderinin olmaması ve üstelik çok daha büyük bir kitleye ulaşabilme imkanı açısından pek çok kişi için büyük bir avantajdır.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, internet üzerinden (genellikle bir e-ticaret sitesi üzerinden) hizmet ya da ürün alıp satma işidir. Kimi zaman gerçek bir ürün ya da hizmet ticareti yapılırken kimi zaman sanal para ticareti yapılır. Başarılı bir e-ticaret firması oluşturulduğu takdirde, giderlerin azlığı da göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir kâr oranı sağlanacaktır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret yapmak için gerekli olan ilk şey, bir e-ticaret yazılımına sahip olmanızdır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise başarılı bir yazılım firması ile çalışmaktır. Böylece hem kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği hem de arama motorlarında üst sıralarda olabilmek için teknik açıdan doğru şekilde kodlanmış bir e-ticaret sitesine sahip olunur. Kimi firmalar, hazır e-ticaret siteleri satmayı teklif edebilir. Oysa bu sitelerin birebir benzerleri pek çok müşteriye daha satılmıştır. Üstelik kullanıcı, site üzerinde hiçbir değişiklik yapamaz ve sabit şekilde kullanmak durumunda kalır. Böyle bir yazılım ile yapacağınız ticaretin de çok başarılı olması beklenemez.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

Bir e-ticaret sitesi kurmadan önce ticareti ne şekilde yapacağınızı belirlemelisiniz. Bir deponuz var ise; ürünleri toptancılardan alarak, belirli kâr markajı ekleyip satışını yapabilirsiniz. Aynı zamanda, ürünleri depolamadan XML bayilik sistemi ile de çalışmalarınızı sürdürmeniz mümkün. XML bayilik sisteminde, kendinize ait bir deponuz olmaz. Siz, siparişleri alırsınız ve bayiliğini aldığınız firmaya siparişleri iletirsiniz. Ürün, sizin adınıza kargolanır ve faturası kesilir. XML bayilik sisteminde, giderleriniz daha az olur ancak aynı şekilde kâr oranları da kendi yaptığınız ticarete göre daha az olacaktır.

E-Ticaret Sitesi Fiyatları

E-ticaret sitesinin fiyatları, istemiş olduğunuz sitenin özelliklerine göre değişecektir. Sitenin çeşitliliği, ara yüzü, yönetim paneli gibi seçenekleri fiyat üzerinde değişikliklere neden olacaktır. Çok uygun fiyatlara e-ticaret yazılımına sahip olmanız mümkün. Fakat unutmamalısınız ki siteniz sizin dükkânınız olacaktır. Bu nedenle merdiven altı firmaların yapmış olduğu yazılım ve sitelerden uzak durmalısınız.

E-Ticaret Yapılmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

E-ticaretin avantajlarının başında, masrafların az olması gelmekte. Dilerseniz, hiç ürün almadan sadece site maliyeti ile bu işe başlayabilirsiniz. Geniş bir kitleye hitap edebileceğiniz için büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak iyi bir pazar araştırması yapmak elzemdir.

E-ticaret işini, kolay bir iş olarak gören pek çok kişi ne yazık ki işi sürdürememektedir. Hazırlanan bir site sonrasında işinizin bitmediğini ve asıl sürecin, sonrasında devam etmesi gereken reklam ve müşteri ilişkileri süreci olduğunu unutmamalısınız.